Приємної прогулянки, Шановні гості!!!

НОВИНИ

  


   В 2020 році  Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» в співпраці з Іриною Годуновою, членкинею Національної спілки художників України презентували авторську виставку-продаж «Пори року в Качанівці». Концепт даної виставки полягає у розкритті принад Качанівки в різні пори року. Щоб кожен відвідувач в незалежності від часу приїзду до Качанівки зміг на полотнах цієї художниці знайти свою улюблену пору року в цій садибі. Проект мав успіх, тому цілком закономірно стало його продовження в форматі оновленої виставки в 2021 році. До нового сезону Ірина Георгіївна підготувала нову добірку своїх полотен з пейзажами качанівської садиби. Кожна пора року представлена на виставці, кожна із них знайде свого поціновувача. Тож відвідувачі зможуть і далі отримати естетичне задоволення від споглядання Качанівки через призму різних пір року з полотен цієї талановитої художниці.   

  


  З 2 липня 2021 року в Національному історико-культурному заповіднику «Качанівка» розпочинає роботу виставка сучасного іконопису. Ірина Годунова презентує 31 твір сакрального живопису в качанівському палаці.
  


          17 грудня 2021 року Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» провів реекспозицію постійно діючої виставки «Меморальна кімната В.І. Штернберга» авторським копіями члена спілки художників України Ірини Годунової на картини Штернберга.

ВАЖЛИВО !!!

---

ВИПАДКОВЕ ФОТО

--- Відродження спадщини забутого генія

Відродження спадщини забутого генія

Українська земля здавна славилася своєю хлібосольністю та гостинністю. Вона зачарувала подорожніх та гостей красою свої природи, доброзичливістю її народу, етнографічним різнобарв’ям регіонів. Зачаровані «принадами» української землі митці, які етнічно не були українцями, оспівували її в своїх творах. До них, зокрема,відносяться такі відомі імена як Марко Вовчок, Михайло Глінка, Лев Жемчужников. Серед цього переліку митців хотілося б окремо виділити постать Василя Івановича Штернберга (1818 – 1845) – художника, який присвятив Україні лише три роки свого короткого життя, з 1836 до 1838 р. Але його творчий спадок українського періоду є безцінним в контексті становлення українського національного живопису ХІХ ст. Роботи відкривають перед глядачами Україну 30-х рр. ХІХ ст. На них неповторні за своєю красою пейзажі української природи і строкатих за своїм етнічним складом жителів української землі, жанрові сцени з ярмарків, шинків, українського весілля і релігійних свят, образи окремих людей і неповторні краєвиди старого Києва. Загалом, які б теми не оспівувалася митцем, всі вони просякнуті оспівуванням краси української землі та її жителів. Цінність полотен Штернберга полягає і в тому, що фактично до нього ніхто з художників не зображував український народ так відкрито. 

Василь Штернберг в Україну потрапив завдяки запрошенню власника садиби «Качанівка» Григорія Степановича Тарновського. «Покровитель молодих талантів» Г. С. Тарновський був меценатом та допомагав молодим обдарованим учням Петербурзької академії мистецтв, до числа яких і належав Василь Штернберг. Тому саме садиба «Качанівка» стала творчою майстернею, де митець і створював свої роботи. Частина полотен, до речі, була присвячена самій Качанівці, її господарям і гостям. Саме ці роботи сьогодні дають можливість уявити життя та творчу атмосферу, яка наповнювала садибу, і яка в подальшому саме завдяки тут праці В. Штернберга перетворилася на культурно-мистецький осередок. Згодом її відвідають та будуть тут творити такі вже відомі загалу персоналії як Шевченко, Гоголь, Глінка, Рєпін, Марко Вовчок… Але саме Василь Штернберг своїми полотнами поклав початок багатій мистецькій спадщині, що була створена в надрах цієї садиби. 

В. Штернбергу пророкували славу видатного художника. За його новаторство в темах та техніці виконання полотен преса називала його генієм і новою зіркою живопису Російської імперії. І роботи написані в Качанівці давали на те всі підстави. Карл Брюллов в одному малюнку Штернберга бачив всю Україну. Але передчасна смерть від сухот у віці 27 років не дала змогу реалізувати весь творчій потенціал майстра. Тому ті роботи, які по собі залишив  митець, є ще більш вагомішими і безцінними в усвідомленні його творчого генія. Генія, про якого згодом забули. І можливо творчий спадок цього художника так би й залишився не поміченим та забутим, якби не Качанівка. 

Відродження Качанівки сьогодні – це питання відродження української національної спадщини. В цій садибі і до сьогодні зберігається меморіальна кімната, в якій жив і творив художник. Тому в контексті вивчення історії качанівської садиби оминути постать Василя Штернберга не можливо. Відтак постала нагальна необхідність відтворити якомога в повній мірі розпорошену по різних музеях та багато в чому втрачену творчу спадщину цього художника. Саме з цією метою Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» в особі заступника генерального директора по науково-дослідній роботі, історика, мистецтвознавця Шевченка Тараса та мисткині, члена Національної спілки художників України Годунової Ірини започаткували історико-мистецький проєкт «Відродження сторінок минулого. Постаті, події, явища».  Метою даного проєкту є відродження Качанівки як культурно-мистецького осередку. Проєкт є багатогранним і має декілька напрямків, одним з яких є «Відродження спадщини забутого генія». Саме в рамках цього напрямку ведуться роботи по відтворенню полотен Василя Штернберга качанівського періоду. На основі відомих полотен, архівних джерел, замальовок створюється єдина колекція його творів. яка, відновлюючи історичну справедливість, займе своє місце в стінах качанівського палацу. Результатом реалізації даного напрямку проєкта стало створення Іриною Годуновою 19 полотен і малюнків художника в 2021 році. Майстриня створювала полотна шляхом написання копій, а деякі - методом авторської реконструкції, так як оригіналів не зберіглося. До таких полотен відноситься робота «Освячення пасок в Малоросії», яка принесла визнання В. Штернбергу. Ця робота вважається шедевром художника, саме за її написання від був удостоєний академічного пенсіонерства. До нашого часу дійшла лише чорно-біла репродукція, вміщена в друкованому виданні та збережений лише ескіз руки майстра. 

Зазначимо вкотре про те, що відроджуючи творчу спадщину Качанівки, ми не можемо не відродити творчу спадщинуВасиля Штернберга, так як саме він вперше розкрив для цілого світу не лише Качанівку, а й красу української землі. Розкрив її правдиво, наповнюючи кожну роботу глибоким змістом розуміння її суті. І розкрив її геніально!  


Історик, мистецтвознавець,

заступник генерального директора

по науково-дослідній роботі


Шевченко Тарас

Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.

АвторизаціяУ цей день

Українське ділове мовлення. Календар свят

Друзі