Приємної прогулянки, Шановні гості!!!

НОВИНИ

ВАЖЛИВО !!!

---

ВИПАДКОВЕ ФОТО

--- "Останні роки життя Г. М. Честахівського" (до 200-річчя від дня народження)

Екскурсовод
1-категорії
Пальчиковська Наталія
Григорій Миколайович Честахівський – художник, іконописець і близький друг Т. Г. Шевченка. Народився Григорій Миколайович 30 січня 1820 року в сім"ї військового поселенця в посаді Петриківка ( Нова Прага ) Олександрівського повіту Херсонської губернії. Ще в дитячі роки в нього виявився хист до малювання, але навчатись в Академії мистецтв почав вже маючи дружину і чотирирічну доньку. Залишивши сім"ю назавжди в Новій Празі художник переїздить до Петербурга. Там він і знайомиться з Т. Г. Шевченком. Як писав Честахівський їх "поєднувало на чужині селянське походження та українська мова". Було це в 1844 році. Честахівський справно грав на гітарі та співав українські пісні , що дуже подобалось Т. Г. Шевченку.
Заслуга Григорія Миколайовича перед Україною в тому, що він зрозумів і оцінив генія Тараса Шевченка, був одним з його найближчих друзів, знаходився з ним поруч в останні роки життя, написав спомини про поета, був ініціатором і організатором перепоховання поета на Чернечій горі.
Прихильне ставлення до пам"яті поета Т. Г. Шевченка, невтомна діяльність по вшануванню імені кобзаря, зробили Григорія Миколайовича і Василя Васильовича Тарновського ( мол. ) однодумцями.
По смерті та похованні Т. Г Шевченка, в якому брав таку сердечну і енергійну участь, а також усіх неприємностях, що спричинило йому те поховання, - він навідувався до Качанівки влітку. А останні десять років життя, тобто з 1883 р., жив майже безвиїзно там. У сім"ї Тарновських його дуже любили й називали Дідом." Він  був дуже тихий , відлюдний старий, густі сиві брови надавали його обличчю суворості, якої не було в його характері. Він був напрочуд добрий і чуйний." – Так описував Честахівського племінник Вас.  Вас. Тарновського ( мол. ) Михайло Володимирович.
Життя в Качанівці Григорій Миколайович проводив усамітнено, товаришував з селянами і слугами, маючи серед них велику популярність і любов. Іноді всі вони на чолі з Дідом надвечір збиралися біля підніжжя Шевченкового дуба , де Григорій Миколайович співав під акомпанемент гітари. В сім"ї Тарновських Честахівський з"являвся на чай, сніданок і обід, а потім цілоденно блукав долинами та пагорбами в пошуках цілющих трав. Завжди ходив заглиблений у свої дорогі спогади про великого друга.
А жив він у кімнаті, де колись жив і Т. Г. Шевченко в гостях у Григорія Степановича Тарновського. При Григорію Миколайовичу ця кімната мала досить дивний вигляд : вона була вся завалена і завішена різноманітними цілющими травами. Під стелею було протягнуто безліч рядів мотузок, а з них звисали сухі віники трав, що віддавали свій паморочливий запах. Висушені трави Честахівський восени відвозив до Петербурга і продавав там аптекам.
Під час однієї з таких поїздок він сильно застудився і захворів , потрапив до лікарні, де й помер 3 квітня 1893 року. Спочатку був похований в Петербурзі, а потім Вас. Вас. Тарновський ( мол.) перевіз його прах до Качанівки і перепоховав у парку, недалеко від галявини з могутнім дубом , улюбленим місцем відпочинку Т. Г. Шевченка.
Над прахом Григорія Миколайовича була насипана майже такого ж розміру могила, яку в свій  час Честахівський насипав над прахом Тараса Григоровича у Каневі, а на могилі встановлено дерев"яний хрест.
Авторизація

У цей день

Українське ділове мовлення. Календар свят

Друзі